wheat

قطعی برق افت ۲۰ درصدی تولید گندم را رقم زد

قطعی برق افت ۲۰ درصدی تولید گندم را رقم زد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: امسال قطعی برق منجر به کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید محصولات اساسی شده است.

تاثیر قطعی بر بر افت تولید گندم

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید جعفر حسینی مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به تاثیر قطعی برق بر تولید محصولات کشاورزی اظهار کرد: انرژی برق در بحث تولید محصولات اساسی کشاورزی نقش بسزایی دارد.

او با اشاره به اینکه عمده محصولات کشاورزی از طریق آب‌های سطحی و زیرزمینی تولید می‌شوند، افزود: بخش محصولاتی که از آب‌های سطحی تولید می‌شوند، منبع تامین انرژی برق یا گازوئیل است و عمده محصولات آبی که از آب‌های زیرزمینی است، با قطعی ۴ ساعته در طول روز در کاهش تولید تاثیر بسزایی دارد.

بهترین طعم و رنگ‌ها را در صفحه سس سالوت ببینید.

حسینی با بیان اینکه با قطعی برق روزانه یک ششم ظرفیت تولید از مدار خارج می‌شود، گفت: با توجه به شرایط اقلیمی امسال تولید گندم در شرایط سختی قرار دارد و به رغم آنکه تولید چندانی از دیم زارها نداریم، اما تولید گندم‌های آبی تحت شعاع قطعی برق قرار گرفته است‌. به عنوان مثال از هر ۱۰۰ هکتار گندم با قطعی برق، یک ششم معادل ۲۴ هکتار از مدار خارج می‌شود.

wheat

گندم از کالاهای اساسی

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی تولید محصولات اساسی خبر داد و گفت: امسال قطعی برق زودتر از سال‌های قبل شروع شده که همین امر منجر به کاهش تولید محصولات اساسی همچون ذرت دانه‌ای، ذرت علوفه، برنج و گندم شده است.

به گفته حسینی، قطعی برق آسیب جدی به تجهیزات برق چاه‌های کشاورزی وارد می‌کند که با این وجود کشاورزان به شدت از این خاموشی‌ها ناراضی هستند؛ چرا کاهش خاموشی سطح شهری و حوزه صنعت بر دوش کشاورزان و تولیدکنندگان مواد غذایی گذاشته شده که این موضوع امنیت غذایی را به خطر انداخته است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قانون حمایت از بخش کشاورزی کم‌نیست، بیان کرد: بنابر ماده واحده برقی کردن چاه‌های کشاورزی، اصرار به تامین ۲۴ ساعته برق چاه‌های کشاورزی دارد، همچنین ماده ۲۵ قانون فضای بهبود کسب و کار اصرار دارد که کشاورزی در اولویت خاموشی‌ها نباشد، این در حالی است که امسال زودتر از سال‌های گذشته خاموشی داریم که انتظار می‌رود، وزارت نیرو مشکل خاموشی بخش کشاورزی را حل کند.

طعم دلچسب سس انار سالوت را از دست ندهید.

او با تاکید بر این مسئله که نگاه بر بخش کشاورزی باید تولیدی و تامین کننده امنیت غذایی باشد، گفت: وزارت نیرو باید جوابگوی ضرر و زیانی که به کشاورزان وارد می‌شود، باشد چرا که در قانون بهبود فضای کسب و کار به صراحت اعلام شده که در صورت خاموشی زیان تولیدکننده باید جبران شود.

مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی در پایان تصریح کرد: علی رغم آنکه وزارت نیرو اعلام می‌کند که کمبود یا قطعی برق‌ ناشی از کشف رمزارزهاست، جای این سوال مطرح است که چرا با آن‍ها برخورد نمی‌کنند؟ آیا کشاورزان هم باید تولید را تعطیل کنند و به سمت تخلف روند؟ با این‌حال از وزارت نیرو انتظار می‌رود که نگاه جدی بر بخش کشاورزی داشته باشد چرا که کشاورزان هدفشان تولید است و کسب درآمد از این طرق را نمی‌پسندند.

مطالعه مقالات زیر را از دست ندهید:

ایده شام

خواص و فواید ذرت

تاثیر غذا بر سلامت روان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن