m8

هر شهروند ایرانی روزانه ۱۳۴ کیلو کالری محصولات غذایی را هدر می‌دهد

هر شهروند ایرانی روزانه ۱۳۴ کیلو کالری محصولات غذایی را هدر می‌دهد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دورریز مواد غذایی در ایران ۷ برابر فرانسه است

علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: صنایع غذایی یکی از پررقابت‌ترین عرصه‌های صنعتی در کشور است و بخش عمده دورریز محصولات غذایی، پیش از رسیدن به دست مصرف کننده صورت می‌گیرد، در حالی که در کشورهای توسعه یافته، اینگونه نیست و محصولات پس از رسیدن به دست مصرف کننده دورریز دارند.

برای مشاهده محصولات سالوت کلیک کنید.

زالی اذعان کرد: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بارها اعلام کرده است هر شهروند ایرانی روزانه بالغ بر ۱۳۴ کیلو کالری محصولات غذایی را هدر می‌دهد. اگر فرض کنیم از ۹۰ میلیارد مترمکعب مصرف سالیانه آب، ۸۰ میلیارد مترمکعب سهم صنعت کشاورزی است، میزان اهمیت این هدر رفت را درک می‌کنیم. این آمار با کیفیت مواد غذایی ارتباطی مستقیم دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دور ریز مواد غذایی در ایران را ۷ برابر فرانسه اعلام کرد و افزود: دور ریز مواد غذایی در مجموع ۲۷ کشور اروپایی، ۹۰ میلیون تن در سال گزارش شده که این آمار در کشور ما ۳۵ میلیون تن در سال، یعنی معادل ۵۰ تا ۶۰ درصد صادرات مواد نفتی است.

وی تصریح کرد: باید به سهم صنایع غذایی در صادرات، اشتغال زایی، تحریم زدایی و تجلی اقتصاد مقاومتی و لزوم ایجاد شرایط تسهیل یافته برای وجود تنوع غذایی توجه ویژه شود

مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن