اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: یک ماه است هند اعلام کرده ایران برای صادرات سیب باید گواهی غیر تراریخته بودن محصول ارائه کند اما طی این مدت وزارت جهاد کشاورزی هیچ اقدامی نکرده است.

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اظهار کرد: صادرات سیب ایران به هند فعلا به دلیل اینکه وزارت جهاد نتوانسته گواهی غیر تراریخته بودن این محصول را ارائه کند متوقف است.

برای مشاهده محصولات سالوت کلیک کنید.

وی گفت: طرف های هندی که مشتری بسیار خوب سیب قرمز ما هستند اعلام کرده اند از اول ماه مارس هیچ محموله ای را در صورت نداشتن گواهی غیر تراریخته نمی پذیرند.

نورانی با بیان اینکه هند به تازگی واردات سیب از آمریکا را متوقف کرده اعلام کرد: فرصت خوبی برای ایران فراهم شده که صادرات خود را به هند افزایش دهند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اعلام کرد: تاکنون 150 هزار تن صادرات سیب به هند انجام شده و تا 500 هزار تن هم امکان صادرات وجود دارد.

وی مشکل دیگر صادرات را کرایه های حمل عنوان کرد که از 1500 دلار به 4000 دلار برای حمل از بندر عباس به بنادر هند رسیده و  کسی هم نظارتی نمی کند.

به گفته نورانی، یک میلیون و 200 هزارتن سیب در سردخانه های کشور وجود دارد که بخشی از اینها برای میوه شب عید مردم عرضه خواهد شد اما نیاز است 500 هزار تن سیب برای تعادل بازار صادر شود.

 تولید 3.5 میلیون تن سیب در کشور

وی با بیان اینکه امسال تولید سیب کشور خوب بوده است تصریح کرد: 3.5 میلیون تن سیب در کشور تولید شده که 500 تا 700 هزار تن در بخش صنعتی استفاده می شود و حدود یک میلیون هم نیاز کشور است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی اذعان کرد: سیب در عمده فروشی ها 7 تا 11 هزار تومان به فروش می رود اما در برابر قیمت های بالایی که در مغازه های سطح شهر به فروش می رود تعزیرات حکومتی باید رسیدگی کنند.

مرجع صنایع غذایی و کشاورزی ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

به بالای صفحه بردن